Max dosáhl prvního vítězství Maserati v monopostu od roku 1957

22232-MaxscoresMaseratisfirstsingle-seatervictorysince1957
Maximilian Günther z Maserati MSG Racing jednoznačně zvítězil na jakartské městské trati

Podrobně

a Maximilian Günther předvedli triumfální druhý závod na Jakartě E-Prix 2023 a dosáhl své první vítězství v deváté sezóně Formule E.

Vítězství, které v roce 2023 znamenalo třetí umístění týmu mezi třemi nejlepšími, přineslo první úspěch značky Maserati na mistrovství světa v monopostu od vítězství Juana Manuela Fangia ve Velké ceně Německa v roce 1957.

Max, který startoval z pole position a v prvním závodě skončil třetí, zopakoval své výkony i v neděli a pokračoval ve vedení, když o tomto víkendu udával tempo i v závěrečném tréninku.

Poté, co Max s týmovým kolegou Edoardem Mortarou ovládli kvalifikaci skupiny B a čelili Maserati MSG Racing 1-2, postoupili do duel stages a pokračovali v boji o druhou pole position.

Duo porazilo Pascala Wehrleina a Stoffela Vandoorna ve čtvrtfinále, aby se proti sobě postavili v předposlední etapě, i když Max vedl před Edem v přímém souboji.

Ve finále se mladý Němec postavil proti Jakeu Dennisovi z týmu Andretti, ale předstihl Brita o více než půl sekundy, aby si zajistil druhou pole position ve své kariéře ve Formuli E i tři bonusové body.

Při závodu na delší vzdálenost celých 38 kol ve srovnání se sobotní 36kolovou akcí přestavoval energetický management a úspora klíčový faktor ve druhém závodě a ovlivnil celou první polovinu E-Prix.

Rázným únikem si Max udržel náskok v úvodním kole, zatímco Edo po startu ze čtvrté pozice na startovacím roštu ztratil půdu pod nohama v první zatáčce a vyjel jako šestý.

Max vedl v úvodních čtyřech kolech a po aktivaci Attack Mode se vrátil do závodu jako třetí, ale po úvodní strategické fázi se pak držel na druhém místě, aby využil výhody slipstreamu.

Dennis, který držel vedení od šestého kola, aktivoval svůj poslední Attack Mode v 15. kole, což Maxovi umožnilo, aby znovu zajel jako první, a poskytlo mu to zásadní příležitost využít ušetřenou energii na vybudování odstupu.

Max si tak vytvořil výhodu a mohl o kolo později aktivoval svůj poslední Attack Mode, aniž obětoval pozici na trati Dennisovi, a místo v čele pole znovu zaujal tím, že ve 20. kole předjel Mitche Evanse.

Jakmile měl před sebou volnou trať, využil tento 25letý pilot svou stávající výhodu, vyhrál o téměř tři sekundy a zakončil tak tento víkend, během něhož jednoznačně dominoval na trati.

Edo, který během druhého závodu bojoval o stupně vítězů, ztratil čas poté, co zmeškal svou první aktivaci Attack Mode a měl problémy s brzděním, ale vrátil se na osmou pozici a získal tak další dvoubodové umístění.

S 87 body v tabulce obsadil tým Maserati MSG Racing šesté místo na mistrovství světa týmů a v průběžném pořadí předstihl týmy McLaren a Nissan.

Šampionát Formule E pro rok 2023 bude pokračovat 24. června na úvodním E-Prix Portland.

no results

Řekli k tomu

James Rossiter, šéf týmu, Maserati MSG Racing „Dnešek završuje neuvěřitelný víkend a náš největší týmový výkon, kdy jsme byli na špici v každém tréninku kromě prvního závodu. Nasazení všech mužů a žen v tomto týmu bylo neuvěřitelné. V této sezóně jsme prošli tolika vrcholy ale i pády, a když jsme viděli, jak v těžkých časech všichni tahají za jeden provaz, bylo toto vítězství mnohem sladší. Dny, jako byl ten dnešní ukazují, proč se nesmíme nikdy vzdávat. Prostě když táhnete za jeden provaz a věříte si, dokážete dosáhnout skutečně všechno. Jsem na to tak pyšný.“

Edoardo Mortara, pilot, Maserati MSG Racing „Z dnešního závodu mám smíšené pocity. Byl jsem velmi spokojený s tím, jak vůz fungoval, a dokázal jsem se kvalifikovat jako čtvrtý, ale během závodu jsem měl problémy s brzděním a bohužel jsem promeškal svou první aktivaci Attack Mode. Když se podívám na časovou ztrátu, vím, že jsem mohl skončit mnohem lépe a přivézt týmu ještě lepší výsledek. Celkově to byl pozitivní víkend, ale musíme ještě zapracovat, abychom dokázali dosáhnout ještě lepších výsledků.“

Maximilian Günther, pilot, Maserati MSG Racing „Jsem tím vítězstvím naprosto nadšený. Je to fantastický okamžik pro nás jako tým i velký milník pro Maserati. V několika posledních závodech jsme prokázali pokrok a od FP1 jsem se cítil opravdu dobře, takže jsem věděl, že celá organizace zde funguje správně. Šlo jen o to, absolvovat oba závody a nadále pokračovat tím správným směrem. Včerejší pódium bylo skvělé, nicméně na čelní umístění jsme skutečně neměli – ale dnes ano. Ve formuli E se musíte držet nohama na zemi, protože se šampionát může velmi rychle změnit, ale prozatím si tento moment fakt užívám. V této sezóně nám některé tratě budou vyhovovat více, ale jiné zase méně. Proto se musíme se plně soustředit na maximalizaci našeho nasazení, což jsme dělali v posledních několika závodech. Opravdu jsem na to tak pyšný.“

Giovanni Sgro, šéf Maserati Corse „To byl den! Víkend v Jakartě jsme zahájili na pódiu vítězů a dosaženými body a uzavřeli jsme ho prvním vítězstvím ve Formuli E. Max dnes odvedl úžasnou práci. V soutěži uspěl i Edo, který si odvezl domů další umístění v první desítce. Jsme velmi hrdí na naše jezdce a na to, jak dokázali absolvovat závody, které nebyly vždy jednoduché, a ukázali jsme, čeho jsou schopni oni i celý tým. Tento historický výsledek je pro Maserati zcela zasloužený a před ukončením sezóny nás ještě více motivuje. Je to skvělý pocit zakončit víkend na samotném vrcholu.“